• Tekstile Dair
  Her Yerde Tekstil
 • Tanıtım Videomuz
  Biggo Dünyası
  Tanıtım Videomuz
 • Sizlere Daimi Hizmet Veriyoruz
  Üretim Temel İlkemiz
  Vizyonumuz
 • Biggo Tekstil Hizmetinizde
  Bizi Yakından Tanıyın
  Hakkımızda
 • Sizler İçin Varız
  Kaliteyi Öncü Kıldık
  Misyonumuz

Tesislerimiz


Tekstilin Tarihçesi

Tekstilin tarihçesi neredeyse insan uygarlığı kadar eskidir. Tekstil kendini zaman ilerledikçe daha da zenginleştirmiştir. M.Ö. 6. ve 7. yüzyıllarda, fiber kullanımının kayıt altına alınmış en eski göstergesi, İsviçre göl sakinlerinin kazılarında keten ve yün kumaşın bulunması ile birlikte olmuştur. Hindistan’da, ipek kültürünün izlerine M.S. 400 yılında rastlanmıştır. Ayrıca pamuk maddesinin izleri ise M.Ö. 3000 yılına dayanmaktadır. Çin’de, ipek böcekçiliği ve spin ipek tekniğinin keşfi M.Ö. 2640’da başlamıştır. Mısır’da M.Ö. 3400’de iplik keten ve dokuma sanatı ortaya çıkmıştır. Naylon gibi çeşitli sentetik elyafların keşfi, tekstil ürünleri için daha geniş bir pazar yaratmıştır. Yavaş yavaş geliştirilmiş doğal elyaf kaynakları keşfedilmiş, taşıma ve iletişim tesislerinin güçlü bir sisteme aktarılmıştır. Ülkeler arasında yerelleştirilmiş beceri, tekstil sanatının hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olmuştur

Türkiye'de Tekstil

Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan, tekstil üretiminde uzun bir geçmişe sahip olan Türkiye, küresel tekstil ve hazır giyim sektöründe önemli bir ülke olmaya devam etmektedir. 2017 yılında tekstil sektörü, ülkenin tüm ihracatının yaklaşık yüzde dördünü oluşturmuştur. Bu istatistik ile Türkiye, dünya sıralamasında beşinci tekstil ihracatçısı olmuştur. Sektör hız kesmeden büyüme belirtileri göstermeye devam etmektedir. İhraç edilen tekstil ve hazır giyim ürünlerinin değeri 2000 yılından bu yana iki kattan fazla artmıştır. Türkiye’de üretilen tekstil ve hazır giyim ürünlerinin büyük bir kısmı Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından ithal edilmiştir. Tekstil ihracatında ilk dört sırada yer alan bu ülkeler sayesinde tekstil sektörü ciddi rakamlara ulaşmıştır. Türkiye 2016 yılında bu dört Avrupa ülkesine 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmiştir.

Hakkımızda-Biggo

BİGGO TEKSTİL Tekstil bir aile şirketidir. 1975 yılında kurulmuş tekstil dünyasına NAKIŞ üretimi yaparak başlamıştır. Malatya ilinde Yeşilyurt ilçesinde 11.000 m2 alana dayanan işletmemizde 6,500 m2 kapalı alan içinde 2013 yılında, KARDEŞLER NAKIŞ olarak ismini alıp başarılı bir şekilde BİGGO TEKSTİL kurup faaliyetlerine konfeksiyon olarak üretim ve dokuma alanında kesim, dikim, ütü paket, nakış, pul payet, desen tasarım lazer kesim bölümleri ile 175 kişilik kadromuzla hizmet vermeye devam etmektedir.

BLOG / DUYURU


Referanslarımız